Külmetus ei hüüa tulles

Külmetus ei hüüa tulles

Koos kooli ja lasteaeda minekuga saabus ka sügis, mis toob kaasa karged hommikud ja õhtused külmad. Sügisel on enamik päevadest pilvised või sajab vihma, vähe on päikesepaistet, mis omakorda võib tekitada inimestel väsimust ning stressi. Mõtted soojast, päikesest ning puhkusest on lükatud järgmisesse aastasse. Külmade ilmadega sageneb haigestumine erinevatesse viirushaigustesse. Halbade ilmade tõttu ollakse rohkem siseruumides, mis annab ka soodsamad nakatumistingimused. Viirustel on suurem võimalus paljuneda ning see annab neile paremad võimalused jõuda hingamisteede limaskestadele.

Viirus vajab paljunemiseks pääsu organismi, et kinnituda limaskestadel. Oma elutegevuse käigus hävitab viirus neid rakke, millele ta limaskestal kinnitunud on, levitades enda ümber olevatesse rakkudesse mürke. Kuna aga viirus hävitab enda all ja ümber olevaid rakke, siis see sunnib teda edasi liikuma uutele tervetele rakkudele, mida hävitada. Tänu sellele järgnebki nohule tavaliselt kurguvalu ja siis köha.

Meie organism näitabki erinevate sümptomitega, kus on hetkel viirus või kuhu on ta järgmiseks liikunud. Sümptomid, mida me enamasti tunneme on:
aevastamine, millega võib kaasneda ka nohu
valus kurk, kraapimistunne
köha
üldine nõrkustunne, lihas- ja peavalu
palavik
osadel inimestel lööb välja ka herpes ehk ohatis, mis annab märku langenud immuunsusest.

Nii köha kui ka aevastamine on organismi kaitserefleks, mille abil püütakse kehast välja saada haigusetekitajad. Palavik on organismi loomulik kaitsevahend. Palavik aktiviseerib immuunsüsteemi kaitserakke ning takistab haigustekitajate paljunemist.

Ohatise tuleku tunneme ära kiheluse ja väikse valu järgi ära. Seejärel tekib läbipaistev villike ning ohatise koht on punetav ja turses. Ohatis paraneb umbes 3–5 ööpäeva jooksul, mil tekib peale koorik.

Viiruste hooajal aitab meie keha tervena hoida ning haiguse sümptomeid leevendada C-vitamiin. C-vitamiini vajadus suureneb nii külmetushaiguse perioodil kui ka stressirohkel ajal. C-vitamiin omab nii põletikuvastast toimet kui ka aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Liigne C-vitamiin väljutatakse kehast 3–4 tunni jooksul. Haiguse perioodil tuleks rohkem tarbida tsitruselisi, puu- ja köögivilju, eriti head oleks sügavkülma pistetud kodumaised maasikad, mustsõstrad, astelpaju marjad.

Külmetusest jagu saamiseks on mõned soovitused:
Pese käsi, kuna viirus levib tavaliselt aevastamisel ja köhimisel õhku lendavate piiskadega. Seega kui köhida kätesse ning hiljem katsuda saastunud kätega näiteks ukselinki, kandub viirus edasi järgmisele inimesele.
Vali vastavalt ilmastikule ka soojem riietus.
 Toitu mitmekülgselt ning suurendada puu- ja köögiviljade osakaalu.
Kui organism on juba haigestunud, lase kehal puhata. Isegi kergemate sümptomitega võiks jääda koju vähemalt paariks päevaks.

 

Tervet, rõõmsat ja värviküllast sügist!

Formula Vitale sortimendist leiad Vitamiin C 1000 mg PROLONGEERITUD ehk pikatoimelised maohappevastase puhvervõimega tabletid, mis vabanevad organismis pikkamisi, järk-järgult. Nii säilib C-vitamiini tase veres stabiilsena pikema aja vältel.

 

Ketter Ross
farmatseut

Foto: birgitvisuals.com
Soeng ja meik: Hurmi Krikk