Kas ma olen rase?

Rinnad on muutunud tundlikuks, iiveldustunne, menstruatsioon on mõned päevad hilinenud – kas ma olen rase?

Kas ma olen rase?

Rinnad on muutunud tundlikuks, iiveldustunne, menstruatsioon on mõned päevad hilinenud – kas ma olen rase?

 

Esmasteks raseduse tunnusteks võivad olla rindade tundlikkus, tavalisest erinev enesetunne, emotsioonide kõikumine ning menstruatsiooni ärajäämine. Kõige lihtsam ning kiireim viis raseduse tuvastamiseks on kodused rasedustestid. Rasedustest määrab uriinist hormooni hCG taset – see on hormoon, mis tekib organismis ainult raseduse ajal ning selle ülesandeks on raseduse säilitamine.

 

Rasedusteste on mitut varianti:

– plaattest
– ribatest
– pulktest.

Testide vahe seisneb selles, kas tuleb peale pissida, panna kaasasoleva pipetiga uriini tilgad rasedustestile või panna pulk topis oleva uriini sisse.

 

Rasedustestid on erineva tundlikkusega. Tinglikult võib jagada kaheks:

– kõrge tundlikkusega
– normaalse tundlikusega.

Kõrge tundlikkusega rasedusteste nimetatakse varajasteks, sest nendega saab määrata juba hormoonitaset 10mIU/ml hCG ning neid võib teha juba paar päeva enne oodatavat menstruatsiooni. Normaalse tundlikkusega teste saab teha õige tulemuse saamiseks peale menstruatsiooni ärajäämist (25mIU/ml hCG)

 

Mis tuleks rasedustesti tehes meeles pidada?

– Varajase raseduse alguses tuleb test teha kindlasti hommikuse uriiniga, kuna siis on mõõdetava hCG (inimese kooriongonadotropiin) kontsentratsioon kehas kõige kõrgem. Kui rasedus on juba kaugemale arenenud, umbes 3–4 nädalat, võib testi teha igal kellaajal, kuna hCG tase kehas on juba väga kõrge.

– Enamike rasedustestide tegemiseks on vaja koguda eelnevalt uriini topsikesse ning seejärel plaattesti puhul panna kaasasoleva pipetiga tilk plaadile, ribatesti puhul aga panna riba otsapidi topsi.

– Etteantud aja jooksul peab test näitama tulemuse kontrollväljal, selle aja jooksul värvub ka triip testväljal, kui tegu on rasedusega.

– Ravimid ei mõjuta rasedustestide tulemust, välja arvatud viljatusraviks kasutatav hCG hormoon ise. Sel juhul võib tekkida valepositiivne tulemus.

– Umbes 5–7 päeva peale viljastumist hakkab naise kehas tõusma hCG tase, näiteks kui mitterasedal naisel on hCG tase kehas 5mIU/ml, siis naisel, kes on rasestunud ning päevad ärajäänud, on tase juba 100mIU/ml. Seega kui rasedustesti tundlikkus on 5mIU/ml, siis ei pruugi näidata rasedustest õiget tulemust.

 

Mille järgi rasedusteste valida ?

– Otsustada kasutamismugavuse järgi – plaat-, riba- või pulktest.
– Langetada valik testi täpsuse järgi – varajane või normaalne test.
– Lihne reegel on, et  peale menstruatsiooni ärajäämist on rasedustestid võrdsed ning ning määravad hCG hormooni. Seega võib peale menstruatsiooni ärajäämist langetada valiku ka pakendi nägususe järgi.

 

Formula Vitale sortimendist leiab varajase plaattesti ja varajase pulktesti. Nende testide täpsus on kõrgeim võimalikest – 99,9%. Testi tundlikkus on 10 mlU/ml hCG.

 

Ketter Lauri
farmatseut

Foto: birgitvisuals.com
Soeng ja meik: Hurmi Krikk